1.05.2019

Revit 2020 Yeniliklerle GeldiHer yıl olduğu gibi bu yıl da Autodesk ürünlerinin yeni versiyonları yayınlandı. Herkesin merakla beklediği konu ise Revit 2020’nin yeni özellikleriydi. Biz de DOLMEN BIM-Lab olarak bu yeni özellikleri sizler için derlemeye çalıştık. İşte Revit 2020’nin yeni özellikleri:

Yeni gelen bu özellikle artık PDF dosyalarını tıpkı bir imaj dosyası gibi Revit’e “import” edebilirsiniz ve “Image Manager” üzerinden düzenlemeler yapabilirsiniz. İçe aktardığınız PDF sayfalarını istediğiniz “View” da altlık olarak kullanabileceğiniz gibi metrajlarınıza da ekleyebilirsiniz. Eğer PDF dosyanızın içeriği vektörel ise tıpkı Revit’te çizdiğiniz bir çizgi gibi “snap” ve “pick line” özelliklerini kullanabilirsiniz.

Kaçış mesafesi de diyebileceğimiz bu yeni özellik ile Revit 2020, projenizde belirleyeceğiniz iki nokta arasındaki en yakın yolu hesaplayarak rotayı çiziyor. Çizilen bu rotaların mesafelerini proje üzerinde gösterebileceğiniz gibi listesini de alabilirsiniz. Rotalara mesafelerine göre filtre özelliği ekleyebilmenin yanı sıra bir çizgi elemanı gibi özelliklerini de değiştirme imkanı sunuluyor.

Uzun zamandır beklenen bu özellik Revit 2020 ile geldi. Artık duvar ya da giydirme cephe yaparken çizim araçlarında elips seçeneği de mevcut. Kapı, pencere ve boşluk açma gibi özellikler de her duvarda kullanıldığı gibi kullanılabilir.

Revit 2020’de eski adı “Elevation” olan parametre, geliştirilmiş bir şekilde “Elevation From Level” adıyla karşımıza çıkıyor. Bu özellikle kata bağlı model objelerinin kattan yüksekliği artık etiketlerde, ve listelerde kullanılabiliyor. Ayrıca bu parametreyi filtre özelliği olarak da ekleyebilirsiniz. Bu özellikle beraber “Offset” parametresinin ismi de “Offset From Host” olarak yenilendi. Böylelikle bir objenin kat hizasından yüksekliği ve “host”lu olduğu elemana olan mesafesi iki farklı değer olarak ele alınabiliyor.

Artık “view list” oluşturduğunuzda “Scope Box” parametresini de ekleyebilirsiniz. Böylelikle tek liste üzerinde her “view” için “scope box” ayarını değiştirebilir ve görüntüleyebilirsiniz.

İçe aktardığınız DirectShape ya da Infraworks modellerini artık “part”lara ayırabilirsiniz. Böylelikle parçaları kesebilir, delikler açabilir ya da detay elemanları ekleyebilirsiniz.

Bu yeni özellikle, bir paftaya yerleştirdiğiniz “Legend View”u, kopyala yapıştır yöntemiyle, istediğiniz her paftaya yerleştirebilirsiniz.

Revit 2020’nin bu yeni özelliği ile artık donatılar “host”lu oldukları objenin içinde kopyalandığında ya da hareket ettirildiğinde, pas payını referans almak yerine, ilgili oldukları diğer donatı elemanlarına göre şekil alıyorlar. Ayrıca donatıları kopyalayarak benzer başka bir objeye taşırsanız “host”lu oldukları obje otomatik olarak değişiyor ve donatı şekilleri yeni objenin kriterleriyle yenileniyor.

“Multi-Rebar” etiketleri Revit 2020 ile beraber “free-form” geometriler için de kullanılabilir hale geldi. Ancak donatılarınızın birbirine paralel ve donatı referans yüzeyinin etiket vereceğiniz “view”a dik olması durumunda bu özelliği kullanabilirsiniz. Rampa planları gibi yüzeye dik olamayacak “view”lar için ise istisnai olarak uygulanabiliyor. Yeni “Multi-Rebar” etiketiyle donatılar arası mesafenin haricinde donatıların beton yüzeye ya da herhangi bir referansa uzaklığını da artık gösterebilirsiniz.

Revit’te çelik birleşimlerini tek tek yapmak çok zahmetli bir işti ancak yeni gelen bu özellikle artık işler çok kolay. Projenizde uyguladığınız bir çelik birleşimine sağ tıklayak “Propagate Connection”ı seçtiğinizde projenizdeki benzer tüm noktalara aynı birleşim otomatik olarak uygulanıyor.

Bu yeni özellik elektrik panolarının bağlantı biçimlerini sigorta ya da terminal olarak seçebilmenize olanak sağlıyor. Böylelikle listelerinizde ve hesaplarınızda dah a doğru bir sonuç elde edebilirsiniz.

Revit 2020’nin getirdiği bir diğer yenilikle “Fabrication” parçalarını toplu olarak seçerek bağlı oldukları sistemi ve geometrilerini tek seferde değiştrebilirsiniz.